tr Türkçe

- CHİHERA SÖZLÜK -

Edit Content

A

Afüzyon Duşu Masajı

Dinlendirici bir masaj olan afüzyon duşu masajı, ılık deniz suyunun basınçlı şekilde üstten vücuda püskürtülmesidir. Kan dolaşımının uyarılmasını ve tuzlu su sayesinde zihinsel rahatlamayı da sağlayan masaj, aynı zamanda selülit giderici etkiye de sahiptir.

Akupuntur

Eklem ve kas ağrılarının tedavisinde kullanılan alternatif bir tedavi yöntemi olan akupunktur, vücudun belirli noktalarına iğne batırılarak uygulanır. Özellikle Uzakdoğu kültürlerinde yaygın şekilde kullanılan tedavi, migren ve menstrüasyon ağrıları için de tercih edilebilir.

Anti Aging

Yaşlanma karşıtı olarak dilimize çevrilen anti aging, aynı zamanda yeniden gençleşme anlamını da taşır. Vücudun yaşlanması sonucunda ortaya çıkan belirtilen azaltılmasını ve hatta tersine çevrilmesini amaçlayan tüm uygulamalar için kullanılır.

An mo Masajı

An mo sağlığı koruma ve yaşama gücünün yeniden kazanılması için kullanılan bir masaj türüdür. İsmi Çince’de “bastır ve sıvazla’’ anlamına gelir. Evde uygulanabileceği gibi dövüş sanatlarının ve atlet idmanlarının bir bölümü olarak da kullanılabilir. An mo’nun Tui na masajından ayrıldığı nokta, tüm vücudun dengesi ile ilgili olmasıdır. An mo, tıkanan qi’nin hareketlerini sağlamak ve akışını hızlandırmak için yang teknikleriyle ve vücudu yumuşatmak ve sakinleştirmek için yin teknikleriyle çalışır. An mo’nun terapist tarafından takip edilmesi gereken belirli hareket ve teknikleri vardır; ancak bunlar hastanın ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilir. An mo masajının bir seansı, özellikle de terapist ve hasta arasında güçlü bir qi iletişimi varsa iki saat kadar sürebilir.

Antistress Masaj

Stres önleyici masaj, sırtın tedavi edici masajı ile rahatlama masajının birleşimidir.Stresi hafifletmeye yardım etmenin yanı sıra, anti-stres masajı dengeyi sağlamak, aynı zamanda gerginliği ve ağrılı koşulları gidermek için kullanılır. Klinik çalışmalar düzenli masajın sadece stres vücudunu rahatlatmakla kalmayıp, düşük bağışıklık sistemini de engellediğini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin genel işlevini geliştirdiğini, serotonin salgılanmasını arttırdığını ve ilk satır olan hücrelerin sayısını artırdığını göstermiştir. Stres önleyici masaj, kronik hastalığı olan insanlarda ağrıyı gidermenin ve azaltmanın doğal bir yolu olarak kullanılır. Rahatsızlık, uyku kalitesi birçok sorundan kaynaklanır ve bu masaj uykusuzluk için en iyi “ilaç” lardan biridir. Bu masaj, hormonal stresi, kortizolü azaltır, bu da gerginliğin ve gerginliğin azalmasını önemli ölçüde etkiler. Bu masaj için aromaterapi etkisine sahip özel anti-stres yağları kullanılır, çünkü rahatlama açısından merkezi sinir sistemini koku alma duyusuyla uyarırlar.

Anti Selülit masajı

Selülit tedavisinin en önemli ayağı masajdır. Selülit oluşumunun başlıca nedeni dolaşım bozukluğudur. Kan ve lenf dolaşımındaki bozukluk ve yağ dokusundaki artış toksik madde birikimine yol açar. Selülit Masajı dolaşımı hızlandıran Özel yağlar ile kombine edildiğinde kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar.

Aromaterapi Masajı

Bazı Tıbbi Bitkilerin uçucu yağları ile Baz yağlardan oluşan karışımlardan hazırlanan masaj yağlarını kullanılarak uygulanan bir masaj yöntemidir. Bu masajda dikkat edilen, temponun düşük ve hareketlerin şiddetinin hafif olmasıdır. Rahatlatıcı, gevşetici ve dinlendirici bir özelliğe sahip bir masajdır. Bu masajda oluşan etki hem yapılan temas hem de uygulanan yağın kimyasal özelliği ile olmaktadır. Farkı amaçlar için elde edilmiş yağlar masaj yağları ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanmaktadır. Süre yaklaşık 60 dakikadır.

Edit Content

B

Bioenerji

Pozitif yönde bir şifa enerjisidir, mana olarak da evrensel yaşam enerjisini içinde barındırmaktadır. İnsanlarda, hayvanlarda ve canlı cansız tüm her şeyde mevcuttur. Evrenden aldığımız ve içselleştirdiğimiz bu pozitif enerjiye bizler bioenerji diyoruz. Bu enerji ile şifa konusu ise avuç içi-parmaklarda bulunan enerji çakralarının doğru kullanılması metodu ile şifa verilecek kişinin enerji merkezlerine (çakralarına) ve titreşimsel bozukluğu olan enerji bedenine aktarımı sağlanarak uygulanan bir tekniğe verilen isimdir. Her türlü ağrı çeşidini çok kısa sürede hafifletebilir. – Fibromiyalji denilen uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı gibi sorunlarda baya baya etkindir. – Bel fıtığı, boyun fıtığı ve kasık fıtığında da iyileşme sağlayabilir. – Kas, kemik, damar sistemleri üzerinde etkindir. – Şeker hastalığıda 400 seviyelerini 90-120 bandına düşürdüğünü gözlemlendi. – Behçet hastalığındaki bacak şişmelerini, damar tıkanıklıklarını ve ateş durumlarına da iyi gelebilmektedir.

Buhar Banyosu

Sauna uygulamalarından farklı olarak yüksek nem ve düşük sıcaklığı birleştiren buhar banyolarında ısı yaklaşık 45 derecedir. En uzun kalma süresi olarak 15 dakika tavsiye edilir.

Boyun, Sırt ve Bel Masajı

Bu masaj türü genellikle tutulmalara ve fıtıklara karşı, destek tedavi olarak tercih edilir. Bu nedenle doktor kontrolü ve tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulan programa göre uygulanır. Genellikle uykusuzluk durumlarında ya da ağrı ve tutulmalarda baş masajı tavsiye edilir. Migren gibi kronik rahatsızlıklarda da rahatlatıcı yağlarla birlikte baş masajı uygulanır.  Boyun masajı da yine benzer şikayetlerle gelen hastalara uygulanır. Ancak yine hassas bölge olan omuzda, masaj uygulayıcınızın sertifikalı olması, bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. İlgili hareketlerin doktor tavsiyesi üzerine uygulayıcılığını da masaj uzmanı gerçekleştirebilir. Çalışan kişilerde çeşitli nedenlerle omuz tutulmaları, duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılar gibi durumlarda omuz masajı gerekebilir. Bununla birlikte sırt masajı da devam niteliğindedir. Omurgayı rahatlatmak, kasların gevşemesini sağlamak ve daha ergonomik hale gelebilmek için ilgili bölgeye masaj uygulanır. Bel masajı da masaj salonlarında özellikle fıtık ve benzeri durumlarla uğraşan kişilere uygulanmaktadır. Elbette sağlığı tehdit etmeden doğru noktalara doğru hareketlerle müdahale etmek kişiyi rahatlatmaktadır.

Bölgesel masajlar

Baş – boyun, ense – omuz – sırt, sırt – bel, kol ve bacak gibi bölgelere yapılan ve genellikle bölgesel sorun olan bölgeye yönelik tedavi edici bir masaj uygulamasıdır.Rahatsızlık tespit edildikten veya doktor kontrolü ve tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen bir program eşliğinde uygulanır. Süre yaklaşık 30 dakikadır.

Edit Content

C

Chia Tohumunun faydaları

Kuru ciltleri nemlendirir.  Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur.  Dudaklara yarar sağlar.  Yaşlanmaya karşı koruma sağlar.  Cilde parlaklık ve ışıltı verir.  Saç derisini besler. Bunun için saç kremine ilave edilerek kullanabilir.  İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde, cildi onarır, cilt hasarını önler. Buna bağlı olarak da erken yaşlanma gecikir.  İçeriğindeki B3 vitamini ve çinko sayesinde tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardım eder.

Cilt Onarım Masajı ile

daha güzel bir cilde sahip olacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın Tek yapmanız gereken şey Cilt masajı yapmak için kendinize biraz zaman ayırmaktır. Uygun bir zamanınızda rahat edebileceğiniz sessiz bir ortamda rahat bir konuma geçerek Kuru Cilt Onarım Masajına başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey düzen ve sürekliliktir. Cilt Onarım Masajına başlamadan önce cildinize uygun bir nemlendirici sürerek iyice yedirin daha sonra beş defa derin nefes alıp verin. Artık Cilt Onarım Masajına başlayabilirsiniz.Gözler için Cilt Onarım Masajı; Cilt Onarım Masajını yaparken öncelikle gözlerinizden başlamalısınız. Gözleriniz için Cilt Onarım Masajı yaparken önce gözlerinizi kapatarak göz kapaklarınızı serbest bırakın daha sonra bir müddet burun ucunuza bakarak o noktaya odaklanın daha sonra gözlerinizi açarak uzağınızdaki belli bir noktaya sabitlenin beş saniye bu işlemi de yaptıktan sonra aynısını aralıksız ortalama 6 kere tekrarlayın. Bu işlem sayesinde daha anlamlı bir bakışa sahip olabilirsiniz. Göz etrafı halkalarından ve göz şişkinliğinden kurtulmak için ise yüzük parmağınızla alt göz kapağınızı tutara gözlerinizi kapatmaya çalışın bu işlemi yaparken de alt göz kapağınızın kapanmaması için parmağınızla hafif bir şekilde alt göz kapağınıza bastırın. Alın çizgilerinizi gidermek için kaşlarınızın üzerine baş ve orta parmağınızı yerleştirin daha sonra parmaklarınızla kaşlarınızı şakaklarınıza doğru gerdirin bu sırada gözleriniz kapalı olmalıdır. Bu işlemi de aynı şekilde beşer saniyelerle beş defa arka arkaya yapmalısınız.Yüz ve Dudaklar için Cilt Onarım Masajı;  Cilt Onarım Masajını dudaklarımızı dolgunlaştırmak için uygulayabiliriz. Bunun için yapmanız gereken şey dudaklarınızı birleştirerek işaret parmak üstte baş parmak altta olacak şekilde dudaklarınızı ortadan tutun daha sonra sıkarak kenarlara doğru gidin. Bu işlem bittikten sonra tekrar başa dönün ve bu işlemi iki dakika boyunca tekrarlayın. Dudak etrafındaki çizgiler için ise baş parmak ve işaret parmağınızla onları çimdiklemeniz yeterli olacaktır. Yalnız bu işlem de iki dakika boyunca uygulanmalıdır. Kırışık Cilt Onarım Masajı ile elmacık kemiklerimizi yumuşatmak için baş parmağınızla dudağınızın kenarından başlayarak yanağınızın bitimine kadar baskı uygulamalısınız. Bütün bu işlemlerden sonra yüzünüze rahatlatıcı bir masaj uygulayarak Cilt Masajını sonlandırabilirsiniz.

Edit Content

Ç

Çakra Nedir ?

Bedenimizde bulunan enerji merkezlerine çakra adı verilir. Bu enerji merkezleri kanallar aracılığıyla bedenimizi çevreleyen aura ile bağlantılıdır. Auranın aktif ve güçlü olması çakraların dengeli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Kelime anlamı “dönen tekerlek” olarak ifade edilebilir. Kelime anlamını ana enerji kanallarındaki döngüsel hareketten almaktadır. Çakraların 7 Adet olduğu varsayılır. Sayıları ve adları inançlara ve kültürlere göre farklılıklar göstermektedir. Bedenimizde Kaç Çakra Bulunur; Bedenimizde 5 ila 7 adet ana çakra yani enerji merkezi bulunur. Ana enerji merkezleri ile bağlantılı parmak uçlarımıza kadar uzanan ve bedenimizin her yanını saran küçük enerji kanalları ve enerji merkezleri de bulunmaktadır.

Çin Masajı

Geleneksel Çin tıbbında uygulanan masaj terapileri ailesine verilen addır. Geleneksel Çin tıbbı uygulamalarında masaj, diyet düzenlemeleri, bitkisel ilaçlar, akupunktur/moksibüsyon ve terapötik uygulama ile birlikte temel tedavi yöntemlerinden biridir.

Çin Pediatri Masajı

Çin pediatri masajı ya da xiao er tui na aslında tui na masajının yeni doğandan 12 yaşına kadar olan çocukların özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir biçimidir. Çinliler çocukların enerji sisteminin yetişkinlerden farklı olduklarına inanmaktadır çünkü çocuklarda fiziksel ve duygusal bariyerler çok daha azdır. Bu nedenle de qi enerjileri tedaviye daha müsaittir. Pediatri masajında kullanılan aku-noktaları ve teknikler yetişkinler için kullanılandan farklıdır. Çocuklarda masaj için genellikle de susam yağı kullanılır. Yetişkinlerden çok daha kısa süren seanslar 15 ila 20 dakika kadardır, ancak ciddi bir hastalık geçiren çocuklarda günde birkaç kez tekrarlanabilirler. Pediatri masajı astım, yatak ıslatma ve kabus görme gibi kronik hastalıkların yanı sıra diş çıkarma, kolik, bulantı, ateş, kabızlık ve nezle gibi durumlar için de kullanılabilir. Ebeveynler de çocukları için koruyucu sağlık bakımı ya da önemsiz hastalıkları iyileştirmek için pediatri masajının temel tekniklerini öğrenirler.

Çocuk Masajı
Afrika ve doğu kültürlerinde ailelerin yaygın olarak kullandığı bu yöntem günümüzde de oldukça popüler olmuştur.Masaj çocuklar için harika bir stres atma aracıdır ve her yaştan çocuk masaj alabilir. Masaj ve dokunma güven duygusunu geliştirmek için en iyi yöntemdir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine, hiperaktivite ve hastalıklara karşı direnme kabiliyetini arttırır.

Çörek Otu Yağı
Çörek otu tarlalarda yetiştirilen ve boyu yaklaşık 50 santimetreye kadar ulaşabilen bir bitki aslında. Bizim çörek otu olarak andığımız o siyah küçük taneciklerse yine bu bitkinin dallarından çıkarılıyor ve tam bir şifa deposu olarak önemli işlere imza atıyor. Çörek otu yağını harici olarak kullanarak cildiniz için fayda sağlayabilirsiniz.

Edit Content

D

Derin doku masajı

Bu masaj manüplasyonların temposunun düşük ancak hareketlerin şiddetinin fazla olduğu bir masaj türüdür. Vücuttan toksin atmada çok etkin bir tür olup özellikle sert masajdan hoşlanan kişilerin tercih ettiği bir masadır. Masaj sırasında sert bası uygulanan kaslar üzerinde durularak vücudun dengesi sağlanmaya çalışılır. Süre yaklaşık 60 dakikadır.

Detoks

Vücutta biriken zararlı maddelerin ve toksinlerin atılması anlamına gelen detoks kelimesi, günümüzde birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Modern yaşamın vücudumuza en büyük etkilerinden biri olan ve özellikle tarım alanında kullanılan kimyasallardan kaynaklanan toksin birikmesinden kurtulmak için yapılan tüm uygulamalara detoks adı verilir.

Dian xue Masajı (Akupresür)

Dian xue ya da nokta basıncını Batılılar akupresür adıyla tanır. Akupresürde vücut üzerindeki normal akupunkturda kullanılan noktalar kullanılır ancak bu teknik iğne yerine parmakla uygulanan basınca dayanır. Dian xue, masaj terapistleri tarafından, iki farklı aku-noktasını her birini bir elle uyararak ve bu noktalar arasındaki bölgeleri esnetip gererek qi akışını maksimum seviyeye çıkarmak için uygulanır. Dian xue evde uygulanabilir ve bazen iğne kullanılamadığı durumlarda akupunktur uzmanları tarafından kullanılır.

Dental Spa

Diş ve diş etlerinde rahatlama, güvenle ve özgürce gülümsemeyi beraberinde getiren dental spa paketlerinde diş taşı temizliği, diş eti tedavisi ve diş beyazlatmadan oluşan üç aşama bulunuyor. İlk aşama da öncelikle diş taşları temizlenir. Temiz ve ferah bir ağız için diş taşı temizliği olmazsa olmaz. Aslında ağız kokusunun en önemli sorumlularından biri, diş taşıdır. 6 Ayda bir yaptıracağınız temizliğin ne kadar çok şey fark ettirdiğini hemen göreceksiniz.Daha sonra ki aşamada, diş eti tedavisi ve plak temizliği yapılır. Dişi bütünüyle sarmalayan diş eti dokusunun görünüşü en az dişlerin görünümü kadar estetik açıdan mühim bir ayrıntıdır. Bu nedenle diş eti cebi özel solüsyonlarla yıkanarak bu bölgedeki tartar ve plak tamamen uzaklaştırılır. Diş etlerine yapılan masaj ile de hem ölü dokular temizlenir hem diş etlerinin ferahlaması sağlanır. Son aşama da ise dişlere beyazlatma tedavisi uygulanır. Hasta tedavinin sonunda ağzındaki ferahlamayı çok rahat hissedebilmekte ve beyaz bir gülüşe sahip olmaktadır.

Edit Content

E

El Masajı

Ellerinizi ve tırnaklarınızı şımartmak, onarmak ve yumuşatmak için uygulanan özgün bir bakım. Ellerinize yapılan peeling ile ölü deri hücrelerini temizleyerek cildinizi yeniden canlandırır.Yorgun ellerinize özel aromaterapi yağları ve özel masaj tekniği kullanılarak uygulanan stres azaltıcı, rahatlatıcı, dinlendirici ve iyileştirici local bir masaj.

Erkek Cilt Masajı

Şehrin kirliliği, çevrenin yarattığı stres, seyahat, iş baskıları veya uykusuzluk, size soluk, cansız, mat bir cilt olarak yansır.Traştan kaynaklanabilecek hassasiyeti göz önünde bulundurarak traşı keyifli hale getirebilmek için çok nazik ama derin bir temizlik ile başlayan arındırıcı cilt bakımı. Bu derin, moleküler seviyedeki rahatlatıcı bakım cildi temizler, dengeler, nemlendirir, kendinizi stresten arınmış ve yenilenmiş hissetmenizi sağlar. Cilt salgılarının dengelenmesine yardımcı olur ve tahrişleri önler. Yağlı, yorgun ve donuk ciltli erkeklere özel, temizleyici ve toksin arındırıcı bir kür. Cildi ölü hücrelerden arındırır, nefes aldırır, canlandırır, nemlendirir ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Edit Content

F

Fizik Tedavi

Postür ve kas dengesizliğini düzeltmek, hareket kabiliyeti ve dayanıklılığı artırmak için uygulanır. Eklemleri kuvvetlendirme, hareketlendirme, yumuşak dokuyu düzeltmek için sert terapi egzersizine ek olarak sertliğin azaltılması ve ağrıdan kurtulmak için nokta terapi içerebilmektedir.

Fizyoterapi

Tıbbi bir terim olan fizyoterapi, kas ve sinir sisteminin çeşitli uygulamalar ile güçlendirilmesini amaçlayan uygulamalardır. Özellikle hareket kısıtlayıcı hastalıklar, kazalar ve uzun süre hareketsiz kalmadan kaynaklanan kas kayıplarında uygulanan fizyoterapi; rehabilitasyon ile desteklenebilir. Kişinin kas ve iskelet sistemini tam kapasite ile kullanmasını amaçlayan uygulamalar sonucunda, hareket yeteneği yeniden kazanılır. Ancak tedavi süresi oldukça uzun olabilir.

Fındık Yağı
Fındık ağacı meyvesidir. Ağaç, Kuzey yarım küreye özgüdür, yaprakları tırtıklı kenarlarla kaplıdır ve çok ufak soluk sarı veya kırmızı çiçekler açmaktadır. Fındık, ağacın kabuk içerisinde bulunan meyvesidir. Ülkemizde sıkça tüketilen bir yemiş olmasının yanında ihracatta payı büyük olan bir üründür. Kavrulmuş fındık tüketicilerin sevdiği bir besindir. Fındık yağ olarak da tüketilebilir. Fındık yağı kavrulmuş fındıklardan genellikle cold press (soğuk sıkım) olarak üretilmektedir. Soluk sarı bir renge sahiptir. Fındık yağı hafif tatlı fındık aromasına sahiptir. Fındık yağı kozmetik sektörünün birçok alanında kullanıldığı gibi yemek pişirmek ya da soslamak için kullanılabilir. Fındık Yağının Faydaları Nelerdir? Fındık yağı cildi güneş hasarına karşı korumaya, kolajen üretimini artırmaya ve çok daha fazlasına yardımcı olan cilt besleyici vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile yüklüdür: Cildi nemlendirir – Cilt üzerinde sıkılaştırıcı bir etkisi vardır. Kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Yara izlerini azaltmaya yardımcı olur. Cilt üzerindeki çizgilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Güneşin cilt üzerinde yarattığı hasara karşı koruma sağlar.

Edit Content

G

Gül Yağı

Aromaterapi alanında kullanılır ve bu özelliği ile kişiyi stresten arındırır. Gül yağı ile kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz. Eğer kabızlık problemi yaşıyorsanız gül yağını karın kasları bölgesine masaj olarak uyguladığınızda bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Gül yağı hoş kokusu ile dikkat çeker. Gül yağı ile cildinize masaj yaparsanız kan dolaşımını hızlandırıp daha canlı görünmenizi sağlayabilirsiniz.

Edit Content

H

Hamam

Hamam denilince aklımıza ilk gelen; sıcak ve soğuk suyu bulunan, temizlik amacıyla kullanılan yapıttır.

Yapılan araştırmalar M.Ö I. Yüzyılda Hamama benzer yapıların Romalılara kadar uzandığını göstermektedir. Nihayetinde Vezüv yanardağının patlamasından yüz yıllar sonra Pompeii şehrinde yapılan kazı çalışmaları, Pompeii halkının temizlik zevk ve eğlence alanı olarak kullandıkları hamama benzer yapılar ortaya çıkartılmıştır. Natır :Hamamlarda bayan müşteri kısımında çalışan ve bayan müşterileri yıkayan kadın görevlilere verilen isimdir. Tellak :Hamamlarda erkek müşterileri yıkayan erkek görevlilere denilir. Osmanlı kültüründe ilk sıralarda yer alan ‘’Hamam’’ günümüzde yabancı turistlerin en büyük ilgi odağı olmaktadır.

Hidroterapi

Spa kültürünün temelini oluşturan hidroterapi terimi, suyla tedavi anlamına gelir. Mineral içeren doğal suların ve tuzlu deniz suyunun yanı sıra normal sular da bu terapilerde kullanılabilir. İçme, soluma ve yıkanma gibi alt türleri bulunan hidroterapi uygulamaları; sinir, kas ve iskelet sistemlerinin güçlendirilmesi ve yenilenmesi amacı ile yapılır. Özellikle su içerisinde egzersiz uygulamalarının kas ve sinir sistemi üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Sıcak ve soğuk su ile uygulanabilen terapiler farklı amaçlara ulaşılmasını sağlar. Özellikle kas ağrılarının tedavisinde uygulanan sıcak su terapileri, kasların yumuşatılmasına yardımcı olur. Termal su kullanılarak yapılan uygulamalar ile romatizmal hastalıkların yanı sıra böbrek, deri, bağırsak ve idrar yolu hastalıklarının tedavileri de desteklenir.

Hera
Tanrıların Ecesi, Kadın ve Evlilik Tanrıçası
Eski inanca göre doğum sırasında kadınların ve evliliklerin koruyucusudur. Mitolojide en güçlü, en cesur ve Aphrodite’den sonra en güzel tanrıça olarak nitelendirilir. İnek gözlü, beyaz kollu Hera da denilir.

Hebe
Yunan mitolojisinde gençlik tanrıçası. Zeus ile Hera’nın kızıdır. Ares ile Eileithyia’nın kardeşi ve Herakles’in karısı olan, bahar ve gençlik, güzellik tanrıçasının adıdır.

Edit Content

I

Isırgan Otu Yağı

Isırgan otu yağı ısırgan içeriğindeki gibi hücre yenileyici etki göstermektedir. Kullanımı esnasında doktora danışılarak iç hastalıklarında kullanılabilmektedir. Isırgan otu yağı eklem ağrılarında özellikle dizler için sürülerek kullanılmakta faydalı olmaktadır. Isırgan otu yağı sırt ağrılarında iyi gelen bir yağdır.

Işgın otu

Ülkemizde en çok Erzurum ve çevresinde yetişiyor. Bu nedenle en çok o bölgelerde yaşayanlar biliyor olsa da aslında çok daha fazla vakit kaybetmeden herkesin tanışması gerekiyor. Neden mi? Tam da şu faydaları için; Işgın otu, hücrelerin yenilenmesine destek olma özelliği nedeniyle birçok kanser türüne karşı vücudumuzu koruyucu bir etki gösteriyor.Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olarak hazmı kolaylaştırıyor.Bu etkisi nedeniyle iştah açıcı bir özellik de gösteriyor, kilo almak isteyenlerin ellerinden düşürmemesi gereken bir lezzete dönüşüyor.Kan şekerini düzene soktuğundan şeker hastalığına olumlu etkilerde bulunuyor.Kötü kolesterolü düşürmede de önemli bir rol oynuyor.Hücre yenileme özelliği cilde de çok iyi geliyor, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.

Işgın otu genel olarak yemeklerde kullanılan yeşil bitkilerden desek yanlış olmaz. Örneğin; Omlet de   yemek de, çorba da, reçel de yapılabilinir.

Edit Content

İ

İsveç Masajı

Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Burada önemli olan kişinin rahatlatılabilinmesi ve bulunduğu ortamdan keyif almasının sağlanmasıdır. Batı tekniği ile yapılan ve genellikle masaj yağları kullanılarak yapılan bir masaj olup nadir durumlarda tercih halinde kayganlaştırıcı kullanılmadan da yapılabilen bir masajdır. Süresi yaklaşık 60 dakikadır.

İstridye Masajı

Lava Sea Shell Terapisinde kullanılan istiridyeler Güney Pasifik Adaları’ndaki tropikal bölgelerden toplanan çevre dostu % 100 doğal kaplan istiridyelerdir. Lava sea Shell Volkanik İstiridye Masajında, kabukların ısınması, kabuk içine “özel lav jel poşeti” ve “aktive edici bir sıvı ‘ karışımı ile elde edilir. Aktive edilen Lava Sea Shell karışımı yaklaşık bir saat sıcaklık devam eder. Lava sea shell kabukları ile çok özel bir masaj deneyimi sunuyor. Ve bu masaj bedenin kendi kendini iyileştirme yeteneğini güçlendirir. Ayrıca küçük lava sea shell kabukları ise yüz tedavileri kullanılmaktadır.
Bedenin rahatlamasını sağlar, hücrelerden toksinlerin uzaklaştırılması, vücut esnekliği arttırılması, kan dolaşımının artması, stres ve gerginliğin azalmasına yardımcı oluyor. Masaj sırasında doğal mineraller eşsiz bir rahatlama sağlayarak vücudu aktive etmeye destek olur.

Edit Content

J

Jojoba Yağı

Jojoba yağı, Arizona, Kaliforniya ve Meksika’da yoğun olarak yetişen bir çöl bitkisi olan jojobanın tohumlarından elde edilen bir yağdır. Günümüzde özellikle sıklıkla kozmetik alanında kullanılmakta olan bu yağın içeriğinde bulunan B ve E vitaminiyle antioksidan maddeler sayesinde birçok faydası vardır. Jojoba yağının cilde faydaları Oldukça iyi bir makyaj temizleyici, Nemlendirici,  Yaşlanma karşıtı, Yağ/nem dengeleyici, Tahrişleri önlüyor, Selülit ve çatlaklara karşı birebir, Kolajen üretimini destekliyor. Jojoba yağının alerjik reaksiyona neden olabilir. Benzeri örneklerde semptomlar kurdeşen ve kaşıntıyı işaret ediyordu. Bu yan etkilerden kaçınmak için bir uzman kontrolünde kullanmak en faydalısıdır.

Edit Content

K

Kaplıca tedavisi

yeryüzünün bazı doğal faktörlerini bunların insan vücudu üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanarak kullanır. Bu doğal faktörlerin başında maden suları yer alır. Yeraltında değişik derinlik ve katmanlardan yer üstüne çıkan maden suları banyolar, içmeler ve inhalasyon (buhar solunması) seklinde uygulanırlar. Bu uygulama bir kaplıca merkezinde kür tarzında (günlük uygulamalar şeklinde ve belirli sürelerde) yapılır. Ayrıca, bu kaplıca merkezinin kurulu olduğu yörenin ikliminin de olumlu etkilerinden yararlanılır. Kaplıcalarda hangi hastalıklara iyi gelebilir – İnflamatuar Romatizmal Hastalıklar, Dejeneratif Eklem Hastalıkları ( Kireçlenmeler ) , Bel-Boyun Fıtık Ağrıları, Romatizmal Kas ve Yumuşak Doku Hastalıkları, Kemik Metabolizma Hastalıkları, Ortopedik ve Nörolojik Rehabilitasyon, Spor sakatlıkları tedavi ve Rehabilitasyonu

Karın Masajı

Uzakdoğu felsefesine göre, vücuttaki tüm stres, gerginlik ve negatif duygular karın bölgesinde birikir. Karın masajı, karın ve bağırsak bölgelerine farklı hareketler ve farklı basınçlarla, her zaman rahat olacak hiçbir zaman acı vermeyecek şekilde yapılan masajdır. Bu bölgedeki tıkanıklık vücuttaki tüm enerjiyi bloke eder. Bu masaj enerjiyi düzenler, ayrıca kronik kabızlık, bağırsak problemleri, karın bölgesinde oluşan şişkinlik ve gaz gibi sindirim problemleri için tavsiye edilir. Bağırsakların çalışmasını ve toksinlerin atımını kolaylaştırır.

Kese, Köpük
Hamam, Anadolu kültürünün oldukça önemli bir parçasıdır. Tarih sahnesine 6 bin yıl önce çıkmış, ardından tarihte adı geçen hemen her medeniyetin kültürel bir parçası olmuştur.
Tüm dünyada bu özel uygulama ve ortam en sık “Türk Hamamı” adıyla bilinmektedir. Öyle ki, “Türkiye” dendiğinde, akıllarına gelen ilk şey olarak, çoğunlukla “Türk hamamı” dır. Sıcaklığın, ruhunuzu ve bedeninizi tamamen rahatlattığını hissedeceksiniz. Geleneksel kıyafetle ısıtmalı mermere uzandıktan sonra hamam terapisti vücudunuzu kese ile temizleyerek ölü derilerden arındırarak mükemmel bir temizlik hissi sağlar, cilt pürüzsüzleşir ve yumuşar, hızlanan kan dolaşımı ise tüm kasılmaları gevşetir ve bu ritüel köpük masajı ile tamamlanır.

Kneipp Terapi

Alman Sebastian Kneipp tarafından oluşturulan bir terapi yöntemidir. Belirli yöntemler kullanılarak su ile uygulanan terapiler, diyet ve egzersizlerle desteklenir. Beş ana unsur içerisinde değerlendirilmesi gereken Kneipp yöntemi; hidroterapi, fitoterapi, beslenme, egzersiz ve yaşam tarzını kapsar.Spa merkezlerinde Kneipp yönteminin hidroterapi aşaması sunulur. Buna göre sıcak veya soğuk banyolar, kişinin belirli uzuvlarına ya da vücudun tamamına uygulanarak kan akışı hızlandırılır. Dokulara daha fazla oksijen gitmesini de sağlayan bu işlem, ağrı ve spazmların giderilmesinde kullanılır. Doktor kontrolünde ve uzman kişilerce uygulanması gereken Kneipp terapilerinden bir diğeri de suda adımlamaktır. Ayakların ve bacakların öncelikle ısıtılmasını, sonrasında da soğutulmasını sağlayan terapi damarları güçlendirmektedir. Strese bağlı baş ve kas ağrılarının yanı sıra hipertansiyon ve diyabetliler için de uygulanabilir.

Kuantum ile tedavi

Kuantum dokunuşla enerji terapisi yaşam enerjimizi artırır, psikolojik sağlamlık düzeyimizi artırır. Motivasyonumuzu güçlendirir, bizi hayata bağlar. Kuantum dokunuşu iki değişik enerji frekansına sahip bedenin bir araya gelip, enerjisi düşük olanın yüksek olana uyumlanarak şifa sürecine girmesidir.

Edit Content

L

Lenf Drenaj

karnınızı sırtınızı içeren ve lenf yapısına uygun olarak uygulanan ritimli, hafif bir elle yapılan masaj türüdür. Masaj süresi yaklaşık 45 dakika olabilir. Masajdan sonra sıra cilt bakımındadır. Ödem derinin elastikliğinin azalmasına sebep olduğu için ph değeri yüksek bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmelisiniz. eğer vücudunuzda ya da herhangi bir yerinizde açık bir yara varsa bu yaraya bakım yapıp o bölgeyi bandajlamalısınız. Bandajı sıradan bir bandajla değil lenf ödem için özel hazırlanmış bandajlarla yapmalısınız bu özel hazırlanmış bandajlar kısa çekişlidir ayrıca bandajlama işini de kendiniz değil de uzman bir fizyoterapist yaparsa daha iyi olacaktır. Bandajlamayı yapan fizyoterapist size yapmanız gereken egzersizleri anlatacaktır bu egzersizler herkese göre değişmektedir buna fizyoterapistiniz karar vermelidir. Bütün bunlardan sonra artık ödem tedavi sürecine başlamış olur artık tedavi süresi ödeminizin tedaviye verdiği tepkiye göre değişmektedir. Genelde bu tür lenf ödem tedavilerinde yapılan iyileşme süreci çok uzun sürmemekle beraber sonuçların neredeyse tamamı olumlu sonuçlarla neticelenmiştir. Önemli olan kendinizi işinde uzman bir fizyoterapiste emanet etmenizdir.

Lomi Lomi Masajı
Özellikle Hawai’de uygulanan farklı bir masaj türüdür.Vücudun daha çok alt kol ve dirsek bölgesi ile yapılan masajda, uzun, ritmik ve akıcı masaj hareketleri ve dirsek yardımıyla eklemlerin gevşemesini sağlayarak derin bir rahatlama hissi uyandırır. Sevgi dolu, insanı sarmalayan bu ritmik dokunuşlar, hoş kokulu ılık vücut yağları ve müzik eşliğinde kendinizi arınmış hissettirir. Masaj sırasında kötü elektriği atmak için dua edilir ve belirli ritüelleri vardır. Eğlenceli ve çok değişik bir uygulamadır. Lomi Lomi Nui, vücudu narin dokunuşlarla rahatlatan ve ruha temas eden bir tekniktir. Güzel bir dans gibi, tek bir seferde gerginliğin içinden mutluluk ve rahatlama hissi ortaya çıkarır.Lomi Lomi Nui binlerce yıldır Pasifik bölgesinde uygulanmaktadır. Ruh, beden ve beynin uyum içerisinde çalışmasını sağlar ve hayat enerjisini harekete geçirir. Lomi Lomi Nui yumuşak dokunuşlar olarak da adlandırılır.

Edit Content

M

Masaj

Arapçada hafif bastırma ve dokunma anlamına gelen ‘mass’ ve Yunanca yoğurma kelimesinin karşılığı olan ‘massein’den türemiştir. Metabolizma, dolaşım ile lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel yolla tedavi amacıyla uyarılması, darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma gibi amaçlara sahiptir.  Masaj; deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Masaj teknikleri  Öfloraj (Sıvazlama) – Petrisaj (Yoğurma)-Friksiyon (Dairesel Baskı)-Tapotman (Avuç içi darbe)-Haşman (Parmak dışı darbe) – Kedi Yürüyüşü (Deride yürütme) -Vibrasyon (Titretme) -Percussion (Düz Baskı)

Masaj Terapisti / Masör

Spa nedir sorusunu cevaplarken mutlaka değinilen konulardan biri de uygulamaların kim tarafından yapıldığıdır. Elleri ve çeşitli aletler ile masaj uygulaması yapan kişilere masaj terapisti adı verilir. Halk arasında ise masör terimi daha yaygındır. Kan dolaşımını kolaylaştıran ve kasları gevşeten masaj uygulamaları, spa merkezlerinde en çok tercih edilen terapiler arasında yer alır. İnsan anatomisini, kasların yerlerini ve biçimlerini, damar özelliklerini ve eklem hareketlerini çok iyi bilen masaj terapistleri birçok şikayetin giderilmesine yardımcı olmaktadır.Kişinin şikayetlerini ve daha önceki sağlık sorunlarını göz önüne alarak masaj uygulaması yapan uzman terapistler, vücudunuzun rahatlamasına ve kronik ağrılarınızın azalmasına katkı sağlar.

Mate Çayı

İçeriğindeki kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Dolayısıyla zayıflama üzerinde etkilidir. İdrar atıcı etkisi de bulunan mate çayı, terlemeye ve ödem atmaya yardımcıdır. Ancak kalp damar hastalıklarında ve yüksek tansiyonda kullanılması önerilmeyen bir bitki çayıdır. Kullanım miktarı günde iki fincanın üzerinde olmamalıdır.

Medikal Masaj

Geleneksel masajın aksine, tıbbi masaj, doktorun tedavi planının bir parçası olarak belirli bir tıbbi tanıya odaklanır ve karpal tünel sendromu ve migren gibi çeşitli hastalıklar için önerilebilir. Kendine özgü bir masaj tarzı değildir, ancak kişiye özgü tıbbi hedeflere ulaşmak için pratikte çeşitli masaj tekniklerini uygulanır. Hastalar çok sayıda kronik problem için daha büyük bir fizik tedavinin bir parçası olarak tıbbi masaj yaptırabilirler. Otururken bel veya boyun ağrısı çeken bir çalışandan, spor yaparken kas çeken bir sporcuya, uygulama yerelleşmiş sorunları tedavi etmek için genel masaj yöntemlerini kullanır. Alanda eğitim, germe noktası terapisinin yanı sıra gerdirmeyi de içerebilir. İlgili soruna göre farklı masaj teknikleri masaj salonunda uygulanacaktır.

Edit Content

N

Nefes Terapisi

Nefes alıp verme tekniğinizi geliştiren ve bu sayede kaygıyı yatıştırıp odaklanmayı sağlayan bir sistemdir. Nefes terapisi, zihinsel ve fiziksel esenlik ile nefes almanın açıklığı arasında doğrudan bir bağlantı olduğu ilkesine göre çalışır. Rahatlamak ve nefesi serbest bırakmak bedendeki ve zihindeki gerilimi azaltır.

Nefes Egzersizi

Düzenli ve dikkatli nefes egzersizi yapmak, yatıştırıcı ve enerji verici olabildiği gibi öfke nöbetlerinden panik atağa ve sindirim sorunlarına kadar strese bağlı tüm sağlık problemlerine yardımcı olabilmektedir Nefes; Kontrol edebildiğimiz ve düzenleyebildiğimizden beri nefesimiz, rahatlamış, açık bir zihne ulaşmada faydalı bir araçtır.

Nane Yağı

nane bitkisinin yapraklarından buharla damıtma yolu ile elde edilen bir uçucu (esansiyel) yağ çeşidini oluşturuyor. Bitkinin doğal halindeki özelliklerini koruması sebebiyle nane yağı ferahlatıcı bir koku taşıyor. Bu yönüyle de pek çok alanda kullanılan işlevsel bir madde olarak öne çıkıyor.
Nane yağı, tüm esansiyel yağ çeşitlerinde olduğu gibi ortama hoş bir koku yaymak için kullanılabiliyor. Bunun için ise yağı, çoğunlukla buhurdanlık ve elektrikli difüzör gibi hava yayıcı aletlere birkaç damla olacak şekilde eklemek gerekiyor. Nane yağının serin ve ferahlatıcı kokusu sayesinde bu uygulama, iyi hissetmeye yardımcı olan kişisel bir rutin haline gelebiliyor. Nane yağı ile hazırlanan buhar banyosu, burundaki tıkanıklık hissini hafifletmek için de kullanılabiliyor. Fakat yağı mentol içerdiği için çok fazla solumamaya –özellikle de küçük çocukların bulunduğu ortamlarda kullanmamaya– dikkat etmek gerekiyor. Nane yağının içerdiği bileşenler, onu vücuttaki ağrı hissini azaltmaya yardımcı olacak doğal bir içerik haline getiriyor. Bu şekilde nane yağı, cilde topikal olarak da –sabit (taşıyıcı) bir yağ ile seyreltildiği takdirde– uygulanabiliyor. Ayrıca rahatlatıcı bir etki sağlamak amacıyla eklem ve baş bölgesine masaj yapmak için de kullanılabiliyor. Yağın içeriğindeki mentolden olumsuz etkilenmemek için bu uygulamalarda birkaç damla ürün kullanmak yeterli oluyor. Cilt ve saç bakımında ise nane yağı, nemlendirici, losyon, şampuan ve krem gibi ürünlerin içine birkaç damla ilave edilerek kullanılabiliyor.

Nar Çekirdeği Yağı

Kanseri önleyici etkisi vardır: Nar çekirdeği yağının içerdiği antioksidanlar hücrelerdeki hasarı tamir eder. DNA’nın hasar görmesiyle hücrelerde hasar meydana gelir ve bu şifalı meyvenin çekirdeğinin yağı ile hücrelerdeki hasar iyileştirilebilir. Böylece çeşitli kanser türlerine yakalanma oranı azalır. Özellikle meme kanseri, lösemi yani kan kanseri, tümör oluşumu, prostat ve kolon kanseri türlerine karşı fayda sağlar. Aynı zamanda fareler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, güneş hasarına karşı koruma sağlaması sonucunda cilt kanserine karşı da koruma sağladığı sonucuna varılmıştır.  Kalbi korur: İçeriğindeki fitokimyasallar vücuttaki kolesterol düzeyini normale çevirir. Böylece kalp krizi geçirme ve kalp hastalıklarına yakalanma oranı da düşer. Kalbi koruması nar çekirdeği yağı faydalarıdan biridir.  Bağışıklık sistemini güçlendirir, hormonal dengeyi sağlar: İçerdiği B ve C vitaminleri ile mineraller sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir, hastalıklara yakalanma oranı düşer. Hormonal denge de sağlanmış olur.  Kilo vermek mi istiyorsunuz? : İçerdiği flavonoidler sayesinde vücutta yağ birikimini önler. Kolesterolü düşürmeye de yardım eder. Bunun sonucunda kilo vermek kolaylaşır.  Kas ağrılarına karşı koruma sağlar: İçerdiği punisinik asit gibi asitler kas ağrılarını hafifletir, vücutta iltihap oluşmasını engeller. Vücut daha dirençli hale gelir.

Edit Content

O

Ozon Terapisi

Antik Yunan döneminde Tanrının Nefesi olarak adlandırılan ozon, detoks ve anti aging uygulamalarında yoğun şekilde kullanılır. Kanın daha yoğun oksijenle dolmasını sağlayan uygulamalar, yaraların kapanmasında ve cildin yenilenmesinde de etkilidir. Ülkemizde oldukça yeni olan ozon terapisi, Avrupa’da yaklaşık 100 yıldır uygulanmaktadır. Rusya’da 1840’lı yıllardan beri yaygın şekilde uygulanan terapi; açık yaraların iyileştirilmesinde, kanser hastalığında ve nörolojik hastalıklarda destekleyici olarak kullanılabilir.

Okaliptus Yağı

geçmişten günümüze üst solunum yolu ve akciğer hastalıklarında sıklıkla başvurulan doğal bir reçetedir. Halk arasında KOAH olarak bilinen kronik obstrüktif akciğer hastalığına iyi gelir. KOAH’ın yanı sıra soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, astım, grip ve sinüzit gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir. Okaliptus yaprakları ülkemizde en çok üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. İshal kesici, mikrop öldürücü, boğaz iltihaplarını ve soğuk algınlığını önleyici, kan şekerini düzenleyici ve balgam söktürücü özellikleri ile tanınır. Ege ve Akdeniz bölgesinde bu amaçlarla kullanımı çok yaygındır.

Edit Content

Ö

Ökse Otu

Bağışıklığı güçlendirir, vücut direncini arttırır. Kanserli hücrelerin yayılmasını önler. Kemoterapi sonrasında hastaların durumunu hafifletmeye yardımcı olur. Hipertansiyonu azaltır.  Tansiyonun düşmesine de yardımcı olur. Kan şekerini düşürür ve insülin üretimini yönetir.

Ön Kol Masajı

No hands masaj ihtiyaçlarınıza göre tasarlanmıştır.Dokunma kalitesi ve gücü mükemmellik anlamına gelir. Tüm vücuda uygulanan bu masaj, ön kol’un yumuşak ama güçlü dokunuşu ile derin uzun dokunuşlar ve ovalayarak yapılan masaj, vücudu toksinlerden arındırarak, ruh ve beden bütünlüğü sağlayarak, kas gerginliğinizi alır, zihninizi yatıştırır ve rahatlamanıza yardımcı olur.

Edit Content

P

Peeling

Cilt üzerindeki ölü tabakadan kurtulmaya yardımcı olan uygulamadır. Hafif masaj hareketleri ile uygulanan bir masaj olan peeling uygulamaları, yüz ve vücut için ayrı ayrı yapılabilir. Özel bakım ürünleri ile gerçekleştirilen peeling, cildin en üstünde bulunan ölü deriden kurtulmanızı sağlayarak vücudu yeniler.

Peloid Terapi

Kelime anlamı olarak çamur terapisi anlamına gelen Peloid Terapi, bilimsel olarak kanıtlanmış bir cilt bakım uygulamasıdır. Doğal, jeolojik veya biyolojik alanlarda oluşan mineral bakımından zengin çamurun cilt yüzeyine uygulanmasıdır.Halk arasında yaygın şekilde çamur banyosu olarak bilinen uygulamalarda, kişi tam vücut ya da bölgesel şekilde çamur ile kaplanmaktadır. Romatizmal hastalıkların tedavisinde etkili olan bu uygulamalar, egzama gibi deri hastalıklarının tedavisine de yardımcı olur.

Pilates

Birçok farklı egzersiz disiplininden etkiler barındıran pilates, yaklaşık 500 temel hareket içermektedir. Eklem esnekliğini arttıran ve omurga duruşunu düzelten egzersiz disiplini, son dönemde ülkemizde de oldukça popüler hale geldi. Vücudun fiziksel kapasitesini en verimli şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla duruş, nefes ve hareketlere odaklanan pilates; vücudun formunu da doğrudan etkiler.

Prenatal Masaj

Araştırmalar, masajın vücudunuzdaki stres hormonlarını azaltabileceğini ve kaslarınızı gevşetip gevşetebileceğini gösteriyor. Ayrıca masaj, hamileyken çok önemli olan kan akışını artırabilir ve lenfatik sisteminizin toksinleri vücudunuzdan akıtarak en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlar. Hamilelik sırasında düzenli doğum öncesi masajları sadece rahatlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uykusuzluk, eklem ağrısı, boyun ve sırt ağrısı, bacak krampları ve siyatik rahatsızlıklarını da hafifletebilir. Ek olarak, el ve ayaklarınızdaki şişliği azaltabilir, karpal tünel ağrısını hafifletir ve baş ağrıları ve sinüs tıkanıklığını azaltır. Bazı bilimsel çalışmalara göre, masaj ilaç kullanmadan da depresyonu kaldırabilir. Prenatal masajlar, hamilelik sırasında geçirdiğiniz anatomik değişikliklere uyarlanır. Böylece klasik masajdan farklı olarak büyüyen karnınıza göre konumlandırılırsınız. Doğum öncesi masaj sırasında bacaklarınızda derin dokunun çalışmasını beklememelisiniz. Nazik basınç güvenli olsa da hamileler kan pıhtılarına karşı hassastır. Bu nedenle herhangi bir tehlike oluşmaması için böyle bir uygulama yapılmaz. Masaj uygulayıcınızla da bu anlamda iletişimde kalmanız rahatlamanızı ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Edit Content

Q

Qi İyileştirme Masajı

Bu tekniğin Çince ismi Wai Qi Liao Fayani yani “harici qi ile iyileştirme”dir. Qi iyileştirmede, bu sanatı uzun yıllar uygulamış bir qigong ustası hastaya doğrudan qi aktarır. Qi terapi masajı, şifacıların kendi şifa sanatı keşiflerinden yola çıkarak onlara en yakın disiplinlere ulaştığı, geleneksel Çin uygulamasının bir aşamasını temsil eder

Edit Content

R

Refleksoloji

Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkılarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan bu masajda ayak tabanında belirli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayakta her bir nokta vücutta belli organ ve dokuları temsil eder. Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkiler göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılır. Süre yaklaşık 30 dakikadır.

Refleksoloji Masajı

Uzakdoğu kültürlerinden yaygın şekilde uygulanan bir masaj türüdür. Ayaktaki belirli bölgelerin, vücudun farklı organlarını uyardığı prensibinden yola çıkılarak uygulanır. Kişinin şikayetlerine göre ayağın belirli bölgelerine baskı yapılır, bu sayede kişinin fiziksel ve duygusal olarak kendini daha iyi hissetmesi sağlanır.

Rehabilitasyon Merkezi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) tarafından eğitsel tanılama ve değerlendirmesi yapılıp destek özel eğitim hizmetlerine gereksinimi olduğu belirlenen özel eğitime gereksinimi olan bireylere destek eğitim hizmeti veren özel öğretim kurumudur.

Reiki

Evrendeki sayısız kanallardan biri olan saf, süptil arındırıcı enerji kanallarından biridir. Tarihin ilk çağlarından beri kadim uygarlıklarca değişik isimlerle kullanılıyor olması eski bir yöntem olduğunu gösteriyor. Mikao Usui son çağda bunu herkesin kullanabileceği bir metod ile geliştirerek Japonya’da uygulamaya sokmuştur. Reiki, herkesin doğru bir eğitimle öğrenebileceği, uygulayabileceği bir enerji çalışmasıdır. Rei her yerde varolan, ki: ruhsal yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Sözcük anlamı, Japonca’da, “Evrensel Yaşam Enerjisi” anlamına gelmektedir. Dr.Mikao Usui Reikinin tarihi çok daha eski olmasına rağmen bu bilginin günümüze ulaşmasındaki en önemli kişi bu konuyu derinlemesine araştıran Mikao Usui’dir. Reiki herhangi bir din yada inanç şekli değildir. Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi tedaviye destek olma işlevindedir. Hastaların mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerektiğini savunan reiki uygulayıcıları reikinin faydalarını tüm dünyanın daha iyi görmesini sağlamışlardır. Reikinin hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur, zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Bir çok hastalıkta tıbbi tedaviyi tamamlar, zihinsel ve bedensel gerginliklerden kurtulmayı sağlar, ilaçların yan etkisini azaltır, yorgunlukları giderir, bağımlıklardan kurtulmaya yardım eder kısaca sağlık ve kişisel gelişim anlamında önemli pozitif etkiler yapar. Reiki etkili olarak soğuk algınlığı, yanıklar, yaralar ağrılar, sızılar gibi rahatsızlıklardan; kanser, kalp hastalıkları, tansiyon, gibi ciddi hastalıklara kadar bir çok sağlık sorununda son derece etkilidir. Zamanda etkisini gösterecektir. Reiki bugün dünyada yaklaşık iki milyon kişi tarafından uygulanmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Dünyada bir çok hastane reiki uygulamayı bütünleyici kabul etmekte ve reikiyle ilgili çalışmalara önem vermektedir. Reiki uygulayıcılarda sezgileri güçlendirir, ruhsal farkındalığın artmasını sağlar. Reiki evrensel bir enerjidir ve hiç bir kişinin tekelinde değildir. Reiki ile herkes kendinin şifacısı olabilir. Reiki şifa ve ruhsal çalışmalara dayanan binlerce yıllık ve enerji aktarımı ile şifa vermeye dayalı bir tekniktir. Batıya yayılmaya başladığında “Evrensel Yaşam Enerjisi ” olarak tercüme edilmiştir. Ancak ezoterik olarak “yüce kaynağın bilincini taşıyan, ruhsal amaçla çalışan yaşam gücü enerjisi “açıklaması anlamını daha iyi ortaya koyar. Yani; Reiki bir Ruhsal Şifa Tekniğidir. Reiki, bedende meydana gelen enerji dengesizliklerini ve negatif enerji blokajlarını çözebilmek için yetersiz veya eksik kalan kendi enerji bedenimizi dengeleyip, tamamlayarak ve temelde bilinç değişikliği gerçekleştirerek ruhsal, dolayısıyla da fiziksel iyileşme sürecini başlatmamız yolunu açar. Reiki fiziksel, zihinsel, duygusal sorunların tümünde kullanılabilir. Reiki bir din değildir ve hiçbir inanca bağlı tutulmaz. Japonya, Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde Reiki klinikleri bulunmaktadır. Reiki Türkiye’de de son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır

Edit Content

S

Sauna

Saunalar zihin için rahatlatıcı ve beden için sağlıklıdır. Ancak bir kalp hastalığı veya inflamatuar bir durumu olan insanlar için zararlı olabilir. Saunanın faydaları ve risklerini ayrıntılı olarak öğrenmek için okumaya devam edin. İnsanların saunaların bu kadar bağımlısı haline gelmelerinin temel nedeni yaklaşık on beş yirmi dakikalık tek bir seans sırasında, bir kişinin tüm haftanın stresini kaybediyor olmasıdır. Pek çoğumuz bugünlerde telaşlı bir hayat sürüyoruz ve saunalar pek çoğumuzun ihtiyacı olan rahatlamayı sağlıyor. Saunalar rahatlatıcı oldukları kadar kişinin beyin ve zihnini şımartırlar. Tek yapmanız gereken, sıcaklığın oldukça yüksek olduğu ahşap bir odada oturmaktır. Vücut sıcaklığınız arttıkça terlemeye başlarsınız. Terle birlikte toksinler atılır, vücut ağrıları azalır ve ruh halini iyileştiren endorfin denilen hormonlar salınır. Tüm bunlar kişinin ruh ve beden sağlığına iyi gelen şeylerdir. Ancak saunalar ile ilgili bazı tehlikeler vardır. Bazı hastalıklar ve sağlık koşulları olan kişiler saunalardan kaçınmalıdır.

Selülit Masajı

Selülit, cildin orta katmanına taşan konsantre bir yağ hücresi topluluğudur; burada estetik olmayan, çukurlu bir cilt yüzeyi oluşturmak için bağ dokusunu çekerler. Bir selülit masajı, dolaşımın ve besin alanlarının sorunlu bölgelere akmasını sağlamak için vücudun farklı kısımlarını yoğurarak ve farklı metotlarla masaj hareketleri yaparak selüliti azaltmayı hedefler. Düzenli masaj bu bölgedeki dokuların daha fazla bozulmasını önlemeye yardımcı olur ve hem ağrıyı hem de şişliği azaltır. Bu profesyonel ve kişisel masaj teknikleri ve rutinleri tek başına selülitinizi tamamen ortadan kaldırmayacaktır, ancak önemli yaşam tarzı değişiklikleri de yaparsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Shinrin-Yoku: (Orman Banyosu)

Orman banyosu aslında Japon hükümetinin 1982’de ortaya attığı ve şehirli nüfusa ormanları cazip kılmayı amaçlayan “shinrin-yoku” kavramının tercümesi. Orman banyosunun faydaları, sadece basit bir romantizmle sınırlı değildir. Yeryüzünün en yaşlı canlılarından biri de ağaçlardır. Dünyada 5 bin yıllık ağaçlar bile var. Bir ağacın yaşı bile insana bilgelik, dayanıklılık ve uyum konusunda birçok şey öğretebiliyor. Önce görerek başlayın. Ayağınızın altındakileri görün ve sonra başınızı yukarı kaldırıp ağaçları, onların üstündeki hayvanları, güçlü dalları görün. Renklere ve dokulara odaklanın. Daha sonra yaprakları hışırtısını, kuşların sesini, akan suyun gürültüsünü dinleyin. Doğaya kulak verin. Toprağı hissedin. Ayağınızın altındaki ağaç köklerinin sağlamlığını, yaprakların yumuşaklığını hissedin. Taze havayı ve doğanın aromatik kokularını koklayın. Yakınlaşın, yaprakları ve çiçekleri koklayın. Çam yapraklarının veya ginko yapraklarının tadına bakın.

Sıcak Taş Masajı

Mary Hannigan, Tucson, Arizona mukimi tarafından 1990’ların başında icat edilen yani nispeten yeni bir masaj tekniğidir. Bu temel ilkede klasik İsveç masaj hareketlerini kullanır ama kasları gevşetmeye yardımcı olunan, daha az doğrudan basınç uygulanan derin bir masaj almak için volkanik taşların kullanımını içerir. İsveç masajında derin basınç ile diğer şeyler, çok uzun vuruş ile karakterizedir ve genel dolaşıma yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Sıcak taş masajı da bu aynı uzun vuruşlar eller kullanarak yapılır. Uygulayıcısı alıcıya ısı transferi için özel ısıtmalı taşlar sunar. Sıcak taş masajı için kullanılan kayalar genellikle 120 ila 150 derece Fahrenheit (50-65C) ısıtılmış yuvarlak, yumuşak bazalt nehir kayalarından oluşur. Bu kayaların büyüklüğü değişebilir. Ağır kayalardan alınan küçük çakıl taşları da masaj için kullanılabilir. Uygulayıcısı soğuk haldeyken onlardan aktif şekilde yararlanabilir. Ancak ısı daha derin çalışmasını sağlar. Alıcının vücudunda kayalar yerleştirilir. Basınç sürekli ve doğrudan nakledilir. Kayalar genellikle omurga boyunca dizilir ve ellerin avuç kısımlarına koyulur.

Sıcak taş masajın da soğuk taşlardan da yararlanılabilir. Bu genellikle kaslarda iltihap varsa yapılır. Soğuk kullanılan taşlar genellikle mermerdir. Sıcak ve soğuk taş artan bir oranda vücuttan lenf akışını ve hareketli atıkları uyarmak için birlikte kullanılır. Sıcak taş masajı, bu tekniği kullanarak sıcak taşlar ve soğuk taşlar arsında sözleşme yaparken kan damarlarında kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini uyarıcı bir etkisi vardır. Volkanik taş masajında geleneksel İsveç masajı derin şekilde çalışması gerekir, ancak kullanılan güçlü bir baskı insanlar için idealdir. Sıcak taş masajı hala çok hafif bir dokunuş olacaktır. Rahatlatıcı, kan akışını uyarıcı, kasları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Geleneksel sert İsveç teknikleri kullanmak ihtiyacı gerekebilir bunun için vasıfsız uygulayıcılara karşı dikkatli olunmalıdır. Sıcak taş masajı yetenekli uygulayıcılar sayesinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Masaj diğer formlarına göre sıcak taş masajı biraz daha pahalı olma eğilimindedir. Tabii ki, söz konusu preparasyon geleneksel İsveç tekniğe göre daha fazla profesyonellik gerektirir

Spa

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de SPA merkezleri giderek artmakta, SPA bakımları ve masajları popüler hale gelmektedir. Peki ama SPA nedir, ne anlama gelir, faydaları, kuralları nedir diye hiç düşündünüz mü?  SPA nedir ve ne anlama gelir? SPA kelimesi esasen Latincede “Selus Per Aqua” yani “Sudan Gelen Sağlık” veya “Su ile Gelen Sağlık” anlamlarına gelir. Zaten SPA’nın kökenleri de Romalılara uzanmaktadır. Zaman içinde Avrupa’ya yayılan SPA temel olarak su aile yapılan terapi ve bakımları kapsar. Bu hizmetlerin sunulduğu yerler ise SPA veya Spa Merkezi olarak tanımlanır. Spa bakımlarında su ile birlikte, doğal ve şifalı taşlar, aromatik yağlar ve profesyonel masaj teknikleri de uygulanmaktadır. Spa merkezine gelenler bu masajlardan veya bakımlardan istedikleri birini seçebilirler.  Spa bakımlarının selülit tedavisinden, cilt bakımına veya stres atıcı masajlara kadar çeşitli türleri olabilir. Spa nedir, ne işe yarar diye merak edenlere cevabımız ise şu olacaktır; spa masajları ve bakımları ile günün stresinden uzaklaşmak, canlanmak, rahatlamak, anti selülit tedavisi görmek, yüz, cilt bakımı yapmak, temizlenmek yani her türlü terapiden faydalanmak mümkündür.

Spa’da ne giyilir, kuralları nelerdir?

Spa bakımları sırasında ne giyileceği ve Spa merkezinin kuralları özellikle ilk kez giden müşteriler için merak konusu, hatta biraz gerginlik yaratan bir sorudur. Öncelikle, Spa merkezlerinde gerginliğe yer yoktur, kapıdan ilk girişinizden itibaren müzik ve atmosferin etkisiyle rahatlamaya ve gevşemeye başlayabilirsiniz. Birçok Spa merkezinde müşterilere havlu, peştemal, bornoz ve terlik verilmektedir. Hamam veya Saunaya bikini, mayo gibi kıyafetlerle girilebilir ancak masaj sırasında vucüttaki dolaşımı etkileyecek lastikli malzemelerin giyilmemesi önerilir.Spa kuralları ise oldukça basit ve aslında doğrudan müşterileri rahatlatmaya yöneliktir. Randevulara en az 15 dakika önce gelinmesi tavsiye edilir, böylece duş alma ve terapiye hazırlanma olanağınız olacaktır. Ayrıca masajdan tam süre olarak yararlanabilmeniz açısından önemlidir. Sağlığınız açısından zorunlu olan bir nokta, vücuttaki sorunlu bölgeler ile ilgili masajdan önce kesinlikle bilgi verilmesidir. Bu bilgi, vücudun herhangi bir yerine yanlış bir işlem yapılmaması için önemlidir.Bunlara ek olarak, tamamen dinlenme amaçlı kullanılan spa alanlarında tam bir dinlenme ve rahatlama sağlayabilmek için cep telefonlarını soyunma odalarında bırakmak genellikle zorunlu tutulur.Bunlar dışında kalan, öneriler, kurallar ve ekstra bilgiler için gerek spaya gitmeden gerekse gittikten sonra buradaki görevlilerden yardım almak mümkündür.

Spor Masajı

Sportif etkinliklerde, etkinlik öncesinde veya sonrasında ve hatta hızlı ve sınırlı olmak kaydı ile etkinlik sırasında da yapılan bir masajdır. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellik ritm, süre ve bası miktarının değişik olmasıdır. Bu masaj türünde uyarıcı amaçlı hareketler çoğunluktadır ve yapılan spor göre farklılıklar gösterir. Süre bölgeye göre değişmektedir. Spor Masajı Spor masajı, gevşeme ve ağrı hafifletmeyi desteklemenin ötesine geçer. Vücudun fiziksel aktivite ile ilgili yaralanmalardan kurtarılmasına ek olarak, performansı artırmaya ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.Spor masajı, özellikle koşucular, bisikletçiler, raket sporcuları ve halterciler için tekrarlanabilir. Bu masaj türü, kas gerginliğinin serbest bırakılmasına yardımcı olur ve daha güvenli bir sonraki egzersiz için doku tamirini ve kas dengesini geliştirir.

Shiatsu Nedir?

SHİATSU Meridyen Terapisi Nedir? Shiatsu kökenini Japonyadan alan geleneksel bir şifa yöntemi olup ruh- zihin -beden ve esenliği bir arada bir bütün olarak inceleyen bir şifa sanatıdır.Shiatsu kelimesi parmak basıncı anlamına gelmesine rahmen çeşitli kombinasyonu vücudun farklı bölgelerine değişik miktarlarda basınçla,doğru kasa doğru hareketle, baş parmak, avuç içi, yumruk, diz ve dirseklerle tamamlanan basınçları kullanır. Shiatsu’nun temel prensibi denge uyum ve enerjidir.Çin tıbbına göre yöntemini vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü kullanır, vücut otomatikman kendi ilacını kendisi bulacaktır.Bunu yaşam kanalları denilen Meridyenler üzerinden Yin ve Yang ve Beş Element kavramıyla yapar. Akupunktur, Akubasınç(akupressör), Shiatsu ve moksa doğuda ve artık dünyanın bir çok yerinde hastaları iyileştirmek için kullanılan tekniklerdir.Doğuda yaşayan insanlar bu tekniklerin temelinde bilimsel gerçekliğin yerine büyülü bir gizemin olduğunu düşünürler.Deri üzerine yapılan bir baskı sağlığı olumlu yönde etkiler.Ancak shiatsu çeşitli hastalıkları tedavi etmekte kullanılan bir teknikten çok bedenin gevşemesini sağlayan, içinde ruhani ve felsefi öğretileri barındıran bir yaşam tarzıdır. Shiatsuyu sadece bir teknik olarak uygulamak bu öğretiyi steril ve mekanik bazı hareketlere indirger. Shiatsu ancak ruhani bilgiyi barındırdığı zaman yapılan masaj yaşam enerjisine dönüşen bir kimlik kazanır ki buda ancak kişisel tecrübelerle kazanılan bir beceridir.Shiatsuda geleneksel doğu tıbbının bir sağaltım yöntemidir.Bu yöntem insana ,insanın doğayla,evrenle ilişkilerine bütüncül bir bakışa dayanır. Bütün yaşamsal işlevler insan bedenindeki biyolojik, pisikolojik,olaylar insanın ruhsal,fiziksel sağlığı,belli enerjilerin dile gelişleridir.Doğu tıbbının ayırt ettiği sayısız enerji biçimi arasında ,yaşam enerjisi Chi en önemli yeri tutar. Çünkü bütün yaşam süreçlerine Chi biçim verir.Dolayısıyla gövde yada ruhun uyumlu çalışmasından Chi sorumludur.Shiatsu ergenlik ,orta yaş krizi, menopoz ,antropoz,yaşlılık ve hayatın zorlu dönemlerinde rahatlamayla beraber bedeni sıfırlar iyileştirir.Shiatsu pisiko terapi, fizik tedavi,konvansiyonel tıbbi tedavilerin yanı sıra travma ,kaza veya hastalık sonrası rehabilitasyon gibi geleneksel tedavilerin dışında kullanılır. Shiatsu vücut bilinci ve farkındalığı artırır. FAYDALARI Shiatsu insan organizmasını bir bütün olarak tedavi eder.
Yıpranan hücre ve dokuların bakım, tamir ve tedavisinde katkı sağlar.Organ ve dokuların bütünlüğüne karşı gelebilecek tehlikelere karşı bütüncül bir koruma sağlar.İmmün sisteme yaptığı olumlu dengeliyici destekten dolayı, genel dayanma gücünde gözle görülür derecede artma sağlar.Bağırsakların çalışma düzeninde meydana getirdiği dengelemeden dolayı vücutta biriken zehir etkili maddelerin atımını hızlandırır.Damar iç çeperindeki düzensizlikleri ortadan kaldırdığı için damar yaşlanmasını geciktirir.Stres ve gerilime karşı hücrelerimizi koruma altına aldığından, sağlık ve zindeliğimize ciddi olumlu katkılar sağlar.Çocuklarda Shiatsu faydaları Çocuklara yapılan Shiatsu’nun pek çok faydası bulunmaktadır. Çocuklardaki uyku problemleri, kabızlık , hazımsızlık hırçınlık , sinirlilik , stres , depresyon , baş ağrısı , migren ve bunun gibi şikayetler Shiatsu masajı ile giderilebilir. Ayrıca çocukların bağışıklık sistemleri güçlendirilebilir.

Edit Content

Ş

Şiatsu; Shiatsu

Japonca parmak anlamına gelen şi, ile baskı anlamına gelen atsu kelimelerinden türeyen Japon geleneksel el ile manipülasyon terapisidir. İki ana Şiatsu okulu vardır. Bu iki okuldan biri batılı anatonik ve fizyolojik teori diğeri Geleneksel Çin Tıbbı teorisi üzerine temellendirilmiştir. Shiatsu masajı nasıl yapılır? Vücut üzerindeki belirli bölgelere elin içi veya parmaklarla basınç uygulama tekniğini kapsar. Shiatsu’daki bu dokunma bölgelerine Tsubo denilmektedir. Diğer masaj tekniklerinde olduğu gibi dokunmayı temel alır. Bedeni rahatlatır, yorgunluğu alır. Baş, boyun ve sırt ağrılarına iyi gelir. Kaslarda esneklik sağlar, eklemleri rahatlatır. Zihni kötü düşüncelerden arındırır, odaklanmayı artırır. Shiatsu hiçbir zaman morlukların, iltihaplı bölgelerin, iyileşmemiş yaraların, tümörlerin, karın fıtığının ve yakın zamanlarda oluşmuş kırık ya da çatlakların üzerine uygulanmamalıdır. Shiatsu masajı yaptıracaksanız en doğrusu, başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmaktır

Edit Content

T

Talassoterapi

Yunanca bir terim olan talassoterapi; deniz suyu, çamur ve yosunlar ile uygulanan terapiler anlamına gelir. Denizden elde edilen birçok farklı özelliğin kullanıldığı bu uygulamalarda temel amaç, gençleştirmedir.Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin doğal şekilde kazanılmasını da sağlayan talassoterapi, fiziksel rahatlamanın yanı sıra zihinsel dinlenme de sağlar. Genellikle birkaç seans şeklinde uygulanan terapilerde, denizden doğal şekilde elde edilen yosun ve çamurun kullanılması önemlidir.

Taş Masajı

Isıtılmış volkanik taşlar kullanılarak yapılan bir masaj uygulamasıdır. Vücudun belirli bölgelerine yerleştirilen taşlar dairesel hareketlerle ovulduğunda kasların yumuşamasını da sağlar. Stres ve sırt ağrılarına da iyi gelen uygulamalarda bitkisel yağlar da kullanılmaktadır.

Temel Yağlar

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan bitki özlü yağlar, farklı amaçlara hizmet etmektedir. Cilt tipine, kişinin şikayetlerine ve yapılacak uygulamaya göre seçilerek fayda maksimuma çıkartılır. Vücudun farklı bölgelerinde kullanılacak olan yağlar da birbirinden farklılık gösterebilir. Yüz uygulamalarında daha hafif yapıdaki besleyici özler kullanılırken, uyarıcı terapilerde uygun özler değerlendirilir.

Tepidarium

Isıtılmış koltuk ve alanlarda bekleyerek kasların gevşetilmesini amaçlar. Masaj ve terapi öncesinde hazırlık amacıyla kullanılabilecek tepidarium, uygulamalar sonrasında da dinlenme için idealdir.

Termal Banyo

Yeraltından elde edilen, doğal ve mineralli suların kullanıldığı uygulamalardır. Bu uygulamalar sayesinde damar ve dolaşım sistemindeki sorunlarının yanı sıra, kas ve iskelet sorunlarının da tedavileri desteklenir. Termal uygulamaların yardımcı tedavi olarak kullanıldığı hastalıklar oldukça çoktur.

Thai Masajı

Temel yapısını Hint Yoga ve Çin geleneksel tıbbının oluşturduğu bu masajda çoğunlukla bası ve germe hareketleri yapılmaktadır. Giyinik olarak yarı sert bir zeminde yapılamaktadır. Altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve bası hareketleri uygulanabilen bu masaj bir buçuk saatten dört saate kadar sürebilen bir zaman diliminde yapılıp, masaj sırasında kişide her ne kadar rahatsızlık uyandırmaktaysa da uygulama sonrasında ciddi derecede fark edilebilir bir rahatlama olmaktadır.

Theta Healing

Bilinçaltı terapi tekniğidir. Vianna Stibal, ruhsal felsefe ve meditasyon tekniği ile ThetaHealing® tekniğini bulan, dünya çapında bu tekniği öğreten Theta Healing “THInK”in kurucusu ve gelişmesindeki öncüsüdür.Yakalanmış olduğu kanser hastalığını tedavi ederek, iyileştiğine şahit olduktan sonra, kendini bu meditasyon yöntemine adayarak, bugün “Theta Healing” (Theta şifası) olarak bilinen şifa tekniğini herkesin uygulayabileceği metotlarla insanların evirilmesine, aydınlanmasına ve en önemlisi kendi gerçekleriyle yüzleştirip kendi hayatlarını yeniden yaratabilme potansiyelleri ile buluşturması acısından dünyada saygın ve önemli bir yer edinmiştir. Tüm dünyada seminerler vererek ırk din dil gözetmeksizin tüm insanların tedavisine ve aydınlanmasına yardımcı olmayı amaç edinmiştir. Theta frekansında (Theta beyin dalgası) yapılan bu meditasyon tekniği ile bilinçaltı temizliği, atalardan aktarılan travma, şok, kayıp, acı vb. gibi duygusal olarak kişiye hizmet etmeyen duyguları bilinçaltı kayıtlarından arındırıp yerine pozitif olumlama yüklenir. Seans boyunca kişinin bu travma kayıtları etkilerinin pozitife dönüştürülmesi ile birlikte kişinin algısal ve sezgisel olarak düşünce şekli değişir.

Tuz Terapisi

(Speleotherapy veya Halotherapy) doğal kuru tuz ile tamamen her yeri kaplanmış Tuz Odası’nda gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Tuina Masajı

çok eski kökenli bir masaj çeşididir. Yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Tuina masaj teknikleri tedavi için uygulanan bir masaj türüdür, uygularken akupunktur ile bitkisel tıbbın olanaklarından faydalanılmıştır ve Çin Masajı olarakta bilinmektedir.. Çin’de çok yaygın bir masaj türüdür ama ülkemiz için aynı şey geçerli değildir Türkiye’de Tuina masajı yapan merkezler yok denecek kadar azdır. bu merkezlerden biri Bursa’dadır. M.Ö. 2300 yılında Sari İmparatoru’nun yazdığı iç hastalıklar adlı kitabında da Tuina masajına yer vermiştir. Tuina masajını diğer masajlardan ayıran en büyük fark yukarda da dediğimiz gibi tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Çin’de fizyoterapistler ve spor terapistleri hastalarını tedavi ederken Tuina masajını da tedavi süreçlerine dahil ediyorlar.

Tuina masajı Qi adındaki yaşam enerjisinin akışını düzenlediği için birçok masaj özellikle batı masajlarından daha etkilidir. Qi enerjisi Çin tıbbının çalışmalarına göre bedenimizdeki meridyenler doğrultusunda akış gösterir. Enerji bu meridyenler yoluyla bütün organlarımıza,dokulara ve zihnimize ulaşıyor. Tuina masajı yapılırken uygulanan basınç noktaları bu meridyenlerdeki belli noktaları uyarır ve bu enerjinin bütün bedenimize yayılmasını sağlar. Bu sayede kişi fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal açıdan olumlu etkilenir.Tuina masajı yapılırken harici olarak uygulanan doğal krem ya da kompres Tuina masajına dahil edilebilir. Tuina masajını eklem ağrılarının iyileştirilmesinde, kas ağrılarında rolling metodunu kullanarak uygulayabiliriz. Dahili hastalıkları ise akupressür merkezlerine parmak uçlarıyla basınç uygulama metoduyla tedavi edebiliriz. Tuina masajı bu metotların dışında bir de geleneksel metotlarla uygulanmaktadır. Bu denli çok amaçlı uygulanan Tuina masajının şüphesiz birçok faydası da vardır. Bu faydalardan biraz bahsetmek gerekirse şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle Tuina terapisi stres ve gerginliğe bağlı rahatsızlıkların tedavisinde çok başarılı olmuş bir masaj türüdür. Tıpta uygulanan tedavileri desteklemek amacıyla kullanılması sonucunda oldukça pozitif neticeler alınmıştır. Tıpta Tuina yardımıyla tedavi edilen hastalıkların en başta gelenlerini şöyle sıralayabiliriz.

Edit Content

U

Uçucu Yağlar

Bitkisel yağ özleri, bitkilerin hormonu olarak düşünülebilir. Aracı görevi gören bu hormonlar, uçucu yağlar sayesinde birbirine bağlanmaktadır. Farklı bitkilerden elde edilen uçucu yağlar, insan vücudunda oluşan birçok şikayetin tedavisinde kullanılabilir. Cilt üzerinden emilen ve kan dolaşımı sayesinde etki edecekleri organa ulaşan bu yağlar sayesinde pek çok semptom tedavi edilebilir. Modern ilaçlarla aynı şekilde çalışan yağlar, semptomun sebeplerinin ortadan kaldırılması için gereken ortamı yaratan bağlayıcılar olarak etkisini gösterir.

Udumbara Çiçeği

Udumbara çiçekleri, ağaçların dallarında parazit şeklinde yetişirler. Bu çiçeğin diğer bir ismi ise Youlan Paulo’dur. Udumbara çiçeğinin 7 mm çapında bir gövdesi bulunur. Aynı zamanda 1 mm çapına sahip olan küçük bir çiçektir. Ağaçların meyve içinde yetiştiği için gözle görülmez. Aynı zamanda udubara çiçeği çok sık çiçek açmadığından bir çiçek olmadığına inanılır. Budistler bu çiçeklerin mucizevi olduğuna inanır.

U Şeklinde Ovmalı Yoğurmalı

Ayarlanabilir Isıtmalı Vücut Boyun Omuz Masaj Yastıkları da alternatif masaj ürünü olarak kullanılmaktadır.

Edit Content

Ü

Üzüm

içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa bitkisel çözümdür. E ve C vitaminlerinden 60 kat daha fazla antioksidan içerir. Yüzyıllardır güzelliğe iyi geldiği için saray sultanlarının tükettiği üzüm, aynı zamanda alternatif tıpta kullanılan doğal ilaçlardan biridir. İçeriğinde yüksek oranda su bulundura üzümün suyunun özelliği ise antioksidan içeren bir asidik madde olmasıdır. Bu sayede insan sağlığına katkısı yüksektir. Dalından koparılıp yenilen üzüm yeşil ve mor renklerde bulunur. Öte yandan mutfakta neredeyse her şeyde kullanılır. Kurutularak da uzun süre muhafaza edilebilir. Sirkesi suyu ve çayı da mevcuttur. Günde tüketilen bir kase üzüm vücuttaki tüm stres hormonlarını yatıştırarak yorgunluk ve depresyonun yaşanmasını önler.

Edit Content

V

Volkanik Taş Masajı

Volkanik Taş masajında geleneksel İsveç masajı derin şekilde çalışması gerekir, ancak kullanılan güçlü bir baskı insanlar için idealdir. Sıcak taş masajı hala çok hafif bir dokunuş olacaktır. Rahatlatıcı, kan akışını uyarıcı, kasları rahatlatıcı etkiye sahiptir. Geleneksel sert İsveç teknikleri kullanmak ihtiyacı gerekebilir bunun için vasıfsız uygulayıcılara karşı dikkatli olunmalıdır. Sıcak taş masajı yetenekli uygulayıcılar sayesinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Masaj diğer formlarına göre sıcak taş masajı biraz daha pahalı olma eğilimindedir. Tabii ki, söz konusu preparasyon geleneksel İsveç tekniğe göre daha fazla profesyonellik gerektirir

Edit Content

W

Welness

Türkçe’de kısaca ”esenlik” Wellness terimi ilk defa, Dr. Halbert Dunn tarafından 1961’de yayınlanan ”Yüksek Seviye Wellness” adlı kitapta kullanılmıştır. Dr. Dunn wellness’i fiziksel ve psikolojik esenliği geliştirme ve sürdürme çabası için bir yaşam süreci olarak görmüştür. Bu kapsamda insanın kendisini ruhsal, bedensel, zihinsel ve ilişkisel olarak iyi ve zinde hissetmesini saglayan her türlü masaj, cilt bakımı, çamur ve yosun banyoları, küvet bakımları, thalasso terapi gibi doğa ve doğal ürünlere sağlıklı yaşam yöntemleri ile yapılan vücut bakımları kapsamına giriyor. Daha sağlıklı yaşamak için farkındalıkla gösterilen çaba, en yüksek potansiyeli ortaya çıkarmak için tasarlanan yaşam biçimi, sürekli gelişmeye ve öğrenmeye dair verilen emek; kendini tanımak, sevmek ve kabul etmek Wellness kültürünün içinde yer alıyor.  Sağlıklı ve iyi olma halinin yaşamın her alanında, bütünsel olarak ele alınmasıdır.Global Wellness Institute; wellness kavramını, bütünsel olarak sağlığa götüren faaliyetlerin tamamı olarak tanımlar. Bu faaliyetler içerisinde sadece sağlığı korumak ve hasta olmamak yoktur; hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi olabilmeyi de kapsar. Fiziksel sağlığın yanı sıra zihinsel, duygusal, spiritüel, sosyal ve çevresel iyi olma halini de kapsamaktadır. Bütünsel sağlık halini gündelik yaşamın her anına taşımaya aracı endüstriler de wellness ekonomisini oluşturmaktadır. 

Edit Content

Y

Yılan Yağı

Bitkisel yağların sık sık kullanıldığı bu dönemlerde, yılan yağı da en çok ilgi gören ürünlerden biridir. Yılanlardan soğuk pres yöntemiyle elde edilen bu yağ, ilk olarak Güney Afrika ve Çin’de üretilmiştir. Alternatif tıpta kullanılan yılan yağı, omega 3 bakımından zengindir. Güvenilir aktarlardan ve online alışveriş sitelerinden temin edebileceğiniz bu yağ, ışıktan korunmak için koyu renkli cam şişelerde satılır. Eklem ve kemik ağrılarına iyi gelir. Cildi nemlendirerek kurumasını önler.Ciltteki yaraların iyileşmesine ve yara izlerinin geçmesine yardımcı olur. Ciltte oluşan iltihaplanmaların önüne geçer.Sivilce ve akne oluşumunu azaltır.Yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Kırışıklık oluşumunu azaltır.Saç köklerini güçlendirir, saçların uzamasına yardımcı olur.Kırık saç uçlarının onarılmasını sağlar, saçların gürleşmesine destek olur.Kaş ve sakalların çıkmasına yardımcı olur, kaşların güçlenmesini sağlar, dökülmesini önler.Sakallarının seyrek olmasından yakınanlar yılan yağı ile daha gür olmasını sağlayabilir. Önemli Not: Yılan yağını cildinize, saçınıza ve sakalınıza uyguladıktan sonra bu bölgede herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, dökülme, kabarma gibi sorunlar olursa, bölgeyi bol suyla temizleyip en kısa sürede doktora başvurmanız gerekir. Doktorun onay vermediği hiçbir ürün kullanılmamalıdır.

Yonca

Bildiğimiz kalp şeklinde üç yaprağı olan… Uluslararası terminolojideki adı Arapça kökenli “Alfalfa”. Baklagiller familyasından; yüksek protein ve mineral içeriği nedeniyle hem yaş hem de kurutulmuş hayvan yemi olarak kullanımı yaygın ancak insana da pek çok faydası var. Şiddetli mide bulantılarının tedavisi için mükemmel bir çözüm. Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonları gibi üriner sistem rahatsızlıklarda da etkili. Toksinleri karaciğerden ve gastrointestinal (mide ve bağırsak) yollardan temizlemek için de ideal. Ayrıca kolesterol düzeyini dengelediğini, kötü kolesterolü düşürdüğünü gösteren bilimsel bulgular yer alıyor. Protein, vitamin ve mineraller açısından zengin bir kaynak. Genel besin değerinin yüksek oluşu nedeniyle enerji eksikliğini önleyici; ayrıca içerdiği saponinlerin kanı ve karaciğeri temizleyici özellikleri olduğu üzerinde duruluyor. Kansızlık çekenlere faydalı olduğu kadar, bir hastalıktan sonra fiziksel iyileşmeyi hızlandırmaya da yardımcı olabilir. Özellikle ABD ve Avustralya mutfağında salatalarda kullanılıyor.

Yoga

Yoganın zihnine, vücuduna ve hayatına kattığı, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış 8 faydayı listeledik. Senin de bildiğin gibi yoga, zihnini ve bedenini bir araya getiren eski bir öğreti. Yoga hem seni rahatlatan bir nefes çalışması ve meditasyon biçimi, hem de çeşitli pozlarıyla fiziksel olarak vücudunu çalıştıran bir aktivitedir. Yoga yapmanın hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası da bulunuyor. Haydi gel yoga yapmanın hayatına neler katacağına daha detaylı olarak bakalım. Yoganin fiziksel faydalari Esnekliği ve dengeyi artırır Birçok kişi enseklik ve denge seviyelerini artırmak için egzersiz rutinine yogayı ekliyor. Yapılan birçok bilimsel araştırmayla da kanıtlandığı gibi, belirli yoga pozlarını her gün 15-30 dakika arası bir süre boyunca uygulamak ensekliğinde ve dengende büyük bir fark yaratıyor. Gücünü artırır Yoga yapmak sadece esnekliğini değil gücünü de artırıyor. Hatta sadece bu amaçla tasarlanmış, kas kütleni artıran belli yoga pozları da bulunuyor. Yogayı düzenli egzersiz rutininle bir arada yaptığında gücünün ve dayanıklılığının arttığını deneyimleyebilirsin.Kalp sağlığına olumlu katkısı vardır.Bilimsel çalışmalar yoganın faydaları arasında kalp sağlığına yaptığı olumlu etkileri de gösteriyor. Bir araştırma, beş yıl boyunca yoga yapmış 40 yaşını aşkın bireylerin, yapmayanlara oranla daha düşük bir tansiyona ve nabza sahip olduğunu ortaya çıkardı. Yani yoganın kalp hastalıklarının başlıca sebebi olan yüksek tansiyon riskini azalttığını söylemek mümkündür. Kronik ağrıları azaltabilir Yoganın sakatlıklar ya da kireçlenme gibi sebeplerden ortaya çıkan birçok türde kronik ağrıyı azalttığını gösteren bilimsel araştırmaların sayısı her geçen gün artıyor. Örneğin 2005’te yapılan bir araştırmada, dizlerinde kireçlenme bulunan katılımcıların yoga yaparak fiziksel işlevlerini artırdığı ve ağrılarının azaldığı gözlemlendi. Bir başka çalışmada ise, bileğinde karpal tünel sendromu olan katılımcıların sekiz hafta yoga yaptığında, ağrılarının azaldığı ve kavrama güçlerinin arttığı ortaya çıktı. Yoganin zihinsel faydalari: Stresi ve anksiyeteyi azaltır Yoganın zihinsel faydaları arasında en bilineni kuşkusuz stresi azaltması. Başlıca stres hormonu olan kortizol salınımını azalttığı kanıtlanan yoga, böylece anksiyete ve stres seviyelerini düşürüyor. Bunun bir diğer sebebi de yoganın sana anda olmanın önemini göstererek daha huzurlu bir bakış açıya sahip olmanı sağlaması. Burada yola çıkarak yoganın faydaları arasında, depresyonla mücadele etme gücünü artırması da sayılabilir. Yoganin hayatina kattiği faydaları: Uyku kaliteni yükseltir Uyku kalitesinin düşük olması genelde depresyon, yüksek tansiyon ve ağrı gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkıyor. Yoganın bütün bunlara iyi geldiğini yukarıda açıkladık. Ayrıca yoganın uyanıklıkla uyku halini düzenleyen melatonin hormon seviyesini yükselttiği de çeşitli çalışmalarla kanıtlandı. Nefes alışını düzenler Pranayama yani yogilerin uyguladığı özel bir nefes tekniği, nefes egzersizleri ve teknikleriyle nefes alışını kontrol altına almayı amaçlıyor. Yoganın birçok türü de bu tarz nefes egzersizlerini içeriyor. Böylece yoga yaptığında nefes alma kapasiteni artırmış, nefes tekniklerini öğrenmiş oluyorsun. Nefes almanın iyileşmesi de sana dayanıklılık, yüksek performans ve sağlıklı akciğerler olarak farklı faydalarla geri dönüyor. Sağlıklı yeme alışkanlıkları sağlar Yediğin yemekleri bilinçle tüketmek, yediğin anın farkına varmaktan yani yiyeceğin tadına, kokusuna, dokusuna ve yerken hissettiğin her duyguya odaklanmaktan geçiyor. Yediklerini bu şekilde tüketmenin sana sağlıklı bir yeme alışkanlığı kazandırdığı, kanındaki şeker seviyeni düzenlediği, kilo vermeni sağladığı ve yeme bozukluklarının önüne geçtiği de kanıtlandı. Yoga yapmak da sana benzer bir odaklanma pratiği kattığı için bunu yeme alışkanlıklarına da daha kolay uygulayabilmeni sağlıyor.

Yosun Terapisi

Deniz yosunu, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Toksinlerden kurtulmanıza da yardımcı olan yosunlar, cildin yenilenmesini ve kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. 60 kadar farklı mineral içeren yosunlar, insan kanındaki plasmaya da oldukça benzer özellikler gösterir. Bu nedenle cilt ve vücut bakım uygulamalarında yoğun olarak kullanılır.

Edit Content

Z

Zeytin Yaprağı

Uzun bir ömrün sırrı zeytin yaprağında saklıdır. Şifa veren özellikleriyle geçmişten günümüze baş tacı olan zeytin ağacı ve yapraklarının saymakla bitmeyen faydaları detaylı olarak araştırılıyor. Pek çok derde deva zeytin yaprağı hakkında zeytin yaprağının faydaları nelerdir? Zeytin ağacı yaprağı neye iyi gelir? İşte, tüm detaylar.Zeytin yaprağı ilaç sektöründen kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılıyor. Kanser hastalıklarına karşı adeta bir kalkan görevini üstlenen zeytin yaprağı, kalp ve damar sağlığının etkin bir biçimde korunmasında da yararları ile dünya çapında değer görüyor. Zeytin yaprakları, doğal bir antibiyotik olarak nitelendiriliyor. Zeytin yaprağı, zayıflamak isteyenler için doğal ve başarılı çözümler sunuyor. Kilo vermeyi planlayanlar için alternatif bitkisel tedaviler arasında öneriliyor. İnsan sağlığı açısından zeytin çayının faydalarından bazıları şunlar:  Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Mantar oluşumunu önler.  Hücreleri yenileyici özelliği vardır.  Sindirim sistemini rahatlatır. Vücutta bulunan bakterileri anti bakteriyel özellikleri ile temizler.  Kan şekerini düşürür.  Yüksek tansiyonu düşürücü özellik taşır. – Stresi azaltır.  Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürür.  Zayıflamaya yardımcı olur. – Ateş düşürücü özelliği bulunur.  Erken yaşlanmaya engel olur.Meme, prostat, karaciğer gibi bazı kanser türlerinin tedavisine yardımcı olur.

Zihin Felsefesi

zihin, zihinsel olaylar, zihinsel işlevler, zihinsel özellikler, bilinç ve bunların fiziksel bedenle, özellikle beyinle ilişkilerini inceleyen felsefenin bir alt araştırma koludur. Bedenin zihinle ilişkisi bakımından zihin-beden sorunu, zihnin doğası ve onun fiziksel bedenle ilişkili olup olmadığı gibi diğer sorunlara rağmen, zihin felsefesinin merkezinde yer alan bir sorun olarak görülmektedir.Zihin felsefesinden önce, zihnin tanımlanması gerekir. Zihin, insan beyninin düşünme, algılama, muhakeme etme, duygu, davranışla ilgili süreçleri kapsayan etkinliklerinin toplamıdır. Ruhbilim felsefesiyle ortak konuları varsa da zihin felsefesinin özellikle uğraştığı kavramlar farklıdır. Günümüzde dil felsefesiyle birlikte en aktif felsefe dalı zihin felsefesidir. Bazı felsefeciler, zihin felsefesinin aynı zamanda beyin felsefesi olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Zihin

Hastalıklar yaşam enerjisinin beden içinde akmasını sağlayan meridyenlerin tıkanması, sonucu fiziksel organların görevini yapamaması sonucu oluşur. Enerjinin doğal akışında meydana gelen blokajlar sebebiyle oluşan hastalıklar yine blokajların ortadan kalkmasıyla tedavi edilir. Bu blokajların ana sebebi hormon salgılanmasını ve kasların gerilmesini tetikleyen olumsuz düşüncelerdir. Birçok hastalığın altında zihinsel ve duygusal sıkıntılar, bastırılmış duygular nedeniyle enerji kanallarında oluşan tıkanıklıklar vardır. Beden zeki bir mekanizmadır. Ağrı ise bir şeylerin yolunda olmadığına işarettir. Öğle bir çağdayız ki acıyı ilaçla bastırıyoruz ve bunu akıllı bir iş olarak görüyoruz. Her rahatsızlığın altında bedenin bize iletmek istediği bir mesajı vardır. Sırtımız ağrıdığında aspirin almak ya da bir krem sürmek çözüm değildir. Rahatsız olan bölgeyle iletişime geçip sinyali almamız gerekir. Ağrının altında yatan nedeni yok etmek daha kalıcı bir çözümdür. Ayrıca dışarıdan aldığımız ilaç ile sorumluluğu ilaca yüklemiş oluruz ki bu da sağlıklı olma sorumluluğundan kaçış demektir. Ağrıyı nasıl gideririz? 1-Elektrik süpürgesi tekniği: duyguyu hissettiğimiz bölgedeki ağrıyı vakumla çekiyormuş gibi hayal ediyoruz. Elimizi ağrıyan bölgeye koyup vakumla çekiyormuş gibi düşünüyoruz. 2-Buharlaşma tekniği: örneğin başımızdaki ağrıya sünger veya bir peçete koyabiliriz. Peçetenin buharlaşan ağrıyı emdiğini düşünebiliriz. Bir çocuk başındaki bir tümörü buharlaştırıp peçetenin emdiğini hayal etmiş. Bu teknik bu şekilde bulunmuş. (peçete burada bir metafordur) her duygu vücudumuzun bir bölümünü etkiler. Örneğin bir duygu kötüyse vücudumuzu bir bölümünde hastalık olarak belli olur. Diyelim bir şeye üzüldünüz mideniz ağrıyor. Beyin de mide rahatsız diye asit salgılar hastalık daha da artar. Ağrıyı gidermek için önce şu soruları sormak gerekir: nerede? Şekli nasıl? Büyüklüğü nasıl? Rengi nasıl? Hareketi nasıl? Titreşimi nasıl? Neye benziyor? Duygunun etkilediği durumu ortaya çıkardıktan sonra o nesneyi küçültüyoruz. Sonra da onun yerine başka güzel bir şey koyuyoruz. Vücudunuzdaki, sırtınızdaki kuluncu hayal edin. Oraya odaklanın. Neye benziyor? Nasıl bir şey? Büyükse küçültüyorsun. Koyuysa rengini açıyorsun, onu oradan çıkartıyorsun (imgelemeyle), geriye kalan boşluğu güneşten gelen güzel bir ışınla dolduruyorsun ki hastalık yok olup yerine şifa gelsin. Çünkü zihin boşluğu sevmez. Kaybettiğin bir şeyin yerine başka bir şey koymak ister. Şifa tekniğinin mantığı kötüyü atıp yerine iyi bir şey koymaktır. Bu iyi şeyleri kişi duruma göre değiştirebilir.

Züfaotu

Ballıbabagillerden olan bitki bilinen en eski şifalı otlardan… Mercanköşk ve kekik gibi bitkilerle yakın akraba. Solunum yolu enfeksiyonlarına ve akne gibi cilt sorunlarına neden olan zararlı bakterilerin vücuttan temizlenmesi için güçlü anti-mikrobiyal bir bitki. Mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede etkili. Kan dolaşımını düzenleyici, sindirime yardımcı, iştah açıcı etkisi var. Düşük tansiyona iyi geliyor, endişe, histeri gibi problemleri atlatmaya yardım ediyor.

Önemli Not : Bu web sayfasında yayınlanan bilgiler sadece genel bilgi amaçlı olarak verilmiş olup, doğruluğu konusunda hiçbir sorumluluğumuz yoktur. Bilgiler kişi ve kurluşlara göre değişkenlik gösterebilir. kişilerin tedavi ihtiyaçlarına göre mutlaka tıbbi bakımdan TIP DOKTORLARINDAN ONAY almadan uygulamaları yapmamalarını ve ürünleri kullanmamalarını önemle tavsiye ederiz. Aksi halde CHIHERA.COM olarak yasal ve hukuki anlamda hiçbir sorumluluk kabul etmemekteyiz.

CHIHERA BLOĞU ZİYARET EDİN

chi-heralogo

BLOG

E-POSTA BÜLTENİMİZE KATILIN

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN